Кохановський: Мріяти – це круто! Це наповнює
08:00, 07 червня 645

Олександр Кохановський – безкінечно позитивна людина, яка зуміла кожне своє хобі, кожну свою мрію перетворити в бізнес, що приносить хороший дохід. І нам він розповів, як у нього це вийшло.

Засновник кіберспортивного клубу Natus Vincere (Na`Vi), творець першого українського яхтинг lifestyle проекту Fleet5 Олександр Кохановський в інтерв'ю сайту "24" пояснив, як потрібно правильно мріяти і прагнути до бажаного, розповів, чому індустрія комп'ютерних ігор дає необмежені можливості всім охочим, і поділився головними інгредієнтами формули успіху.

Кохановський: Мріяти – це круто! Це наповнює - фото 254

 

У комп'ютерні ігри грають усі. Не всі вміють на цьому заробляти. Як потрібно грати, щоб це приносило дохід?

Гарне питання. Геймінг можна розкласти на три кластери: є люди, які створюють ігри; люди, які грають в ігри на рівні любителів, і люди, які грають професійно – кіберспортсмени. У кожному з цих кластерів є можливість заробляти гроші. Любиш грати в комп'ютерні ігри – учись кодити, писати ігри, створювати графіку, придумувати гейм-дизайн. Є бажання показувати ігри – можеш стрімити, ставати ютубером.

Хочеш стати професійним кіберспортсменом – іди в професійний клуб, бери участь у турнірах по всьому світу і заробляй сотні тисяч доларів на рік. У професійному кіберспорті – маса можливостей. Можна бути як гравцем, так і тренером, менеджером, коментатором, організатором турнірів. Геймінг дає необмежені можливості. Головне – зрозуміти, чого ви дійсно хочете, і рухатися в цьому напрямку.

Оборот гейм-індустрії в поточному році перевалив за 100 млрд доларів. Наразі це – найцікавіший і сегмент інтертейменту в світі, який найшвидше росте.

Ви ж це зрозуміли задовго до того, як в Україні усвідомили перспективи індустрії. Як у Вас це вийшло?

Я все життя грав. У мене перший комп'ютер з'явився в 1992 році. У 1999-му ми з друзями вже ходили в комп'ютерний клуб і рубалися там в Quake II, тоді ще навіть не було Counter-Strike. На тлі всього цього я зрозумів: ну це ж прикольно! Уміння змагатися в комп'ютерні ігри теж вимагає великої праці і чималих навичок, правильних якостей, які допомагають досягти успіху в цій справі. Загалом, я зрозумів, що це – крута тема. У 2000 році почав грати в Counter-Strike, через рік поїхав на чемпіонат світу до Південної Кореї. І побачене мене вразило: арена, де тисячі людей дивляться на те, як сотні спортсменів змагаються в іграх. Тоді я зрозумів, що це – однозначно тренд.

Кохановський: Мріяти – це круто! Це наповнює - фото 257

 

Не знав, як швидко все буде розвиватися, але точно розумів, що це буде найбільшим спортом на планеті. Якщо порівнювати, думаю, кіберспорт обжене футбол років через 15.

Чому?

Тому що його обсяги будуть більшими. Це питання елементарного ланцюжка еволюції. У комп'ютерні ігри грають усі. На дистанції нічого іншого не залишиться, крім геймінгу як такого. В недалекому майбутньому нас чекає змішана реальність. Фільм "Трон" дивилися? Ось приблизно так воно і вийде.

Виходить, що майбутнє – вже поруч, віртуальна реальність настає?

Вона вже тут. Ми, наприклад, зараз інвестуємо в такий проект, розробляємо віртуальну реальність.

Для геймерів?

Саме так. У нас буде керований експіріенс: люди ззовні зможуть заходити в додаток, в твіт-чат, на YouTube, писати коментарі, і вони будуть безпосередньо впливати на процес гри.

Це ж абсолютний переворот у сприйнятті...

Так. Віртуальна реальність – це супертренд. Зараз поки не зрозуміло, до чого це все призведе. Всі чекають лінзу, яку можна вставити в око і одним клацанням вибрати – у тебе звичайна чи змішана (mixed) реальність. Скажімо, перший клік – перед тобою відкривається карта, на якій видно, що і де розташовано, другий клік – все темніє, ти йдеш у віртуальну реальність. Але, швидше за все, подібні гаджети будуть не скоро. Поки доведеться пожити в перехідному періоді.

Кохановський: Мріяти – це круто! Це наповнює - фото 255

 

Ви раніше говорили, що за змаганнями кіберспортсменів можна буде спостерігати вже на трибунах, дивлячись, як вони борються на стадіоні...

Це проект, яким я марю років п'ять-шість. Мова про стадіон, де сидять глядачі. Але сенс в тому, що це – голограма. Поясню: на такому стадіоні я буду кидати в Вас віртуальний предмет. В окулярах своїх ми з Вами будемо бачити його одночасно. Все це потрібно показати в інтернеті і всім людям на стадіоні. Єдиний можливий варіант це зробити – створити голограму, яка дозволить всім все синхронно бачити. Поки це не цілком реально реалізувати, немає необхідних потужностей.

Як Ви це придумуєте?

Я просто розумію, як це буде, і все! Не можу пояснити. Розумію суть процесів, і запевняю Вас – саме так все буде.

Коли?

Мій горизонт планування – років 15-20. Саме тоді з'являться перші стадіони, про які я зараз говорю. Може, спочатку – не дуже великі. Але розвиток їх чекає стрімкий – будуть розростатися, як гриби.

Однозначно ще можна сказати, що віртуальна реальність і гібридна реальність чекають нас на вулицях. Для людей це стане частиною їхнього повсякденного життя.

Кохановський: Мріяти – це круто! Це наповнює - фото 258

 

Як українцям готуватися до настання цього всього?

В першу чергу, потрібно думати про прогрес. Україна зараз багато в чому не відстає від західних цивілізацій. У кіберспорті, наприклад, ми входимо в топ-8 найсильніших країн у світі. Я говорю про розвиненість інфраструктури. Ми гідно конкуруємо зі США, Китаєм, деякими країнами Європи.

Тобто, не все так погано, як може здатися?

Українці – талановита, розумна нація. Чому у нас повинно бути все погано? У нас все буде краще від усіх. З правильним урядом все зміниться кардинально, і ця країна заживе набагато заможніше, ніж багато держав, які є світовими лідерами.

В який момент до Вас прийшло розуміння, що – ось воно, успіх починається?

Так я весь час живу позитивно. Думаю позитивно. Я розумію, що якщо ти чогось хочеш, то ти обов'язково це отримаєш. Головне – правильно хотіти.

Правильно хотіти – це як?

Почитайте книжку "Думай і багатій!". Чули? Ви багато чого з того, що там написано, вже знаєте, вона просто збере все разом. Це про те, як домогтися успіху, не тільки фінансового, але і духовного, внутрішнього комфорту. Для того, щоб чогось досягти, вам потрібно володіти певним набором якостей. Якщо у Вас будуть ці якості – досягати всього буде в рази легше.

Кохановський: Мріяти – це круто! Це наповнює - фото 259

 

У Вашому розумінні, успішна людина – яка вона?

Щаслива. Я вважаю, що успіх – це щастя. У кожного воно своє, безумовно. Так, хтось хоче заробити всі гроші на планеті, але це неможливо. Якщо міряти з фінансової точки зору, то гроші дають комфорт, а комфорт дає щастя. Якщо ти живеш комфортно, в гармонії з собою, у тебе все добре в житті, ти посміхаєшся планеті – вона посміхається тобі у відповідь.

Ви успішна людина?

Безперечно. Я щаслива людина. У мене є свої цілі, до яких я прагну.

Крім геймінгу, Ви займаєтеся ще й яхтингом. Геймінг, яхтинг – де зв'язок?

Геймінг був моїм хобі – став бізнесом. Яхтинг був моїм хобі – став бізнесом. Всі свої хобі я перетворюю в бізнес. Зараз ще відкриваю бійцівський клуб, тому що сам займаюся тайським боксом.

Яхтинг в Україні – це успішно?

Коли ми виходили на ринок, хотіли вийти з кращим продуктом. І дійсно зробили найкращий продукт на ринку. Ми задерли планку так високо, що всім тепер потрібно підтягуватися. Наше завдання – не витиснути конкурентів, а разом з ними маленьку булочку перетворити у великий пиріг. Нам потрібно показати всім, що яхтинг – це круто, весело, цікаво і набагато краще, ніж просто лежати біля басейну в готелі. За один тиждень ти можеш подивитися безліч островів, побувати в маленьких містечках і мегаполісах, скупатися з дельфінами, поспостерігати за черепахами. Спектр можливостей – колосальний!

Кохановський: Мріяти – це круто! Це наповнює - фото 256

 

Завдання номер один зараз – максимально збільшити ринок яхтингу в Україні. Після того, як він виросте і стане цікавим, можна буде докладніше говорити про яхтинг в Україні. Поки ж він дуже маленький, і йому ще тягнутися і тягнутися до західних країн.

Бійцівський клуб – це буде як?

Команду робимо професійну. Все по накатаній системі. Я вмів продавати спонсорські пакети в кіберспорті, вмію робити це в файтингу. Хочу побудувати арену, хочу отримати сюди UFC (Ultimate Fighting Championship (укр. Абсолютний бійцівський чемпіонат). Я завжди думаю глобально, а не локально.

Ви завжди будуєте такі масштабні плани із захоплення Всесвіту?

Так! Немає сенсу дивитися на це по-іншому.

Чому?

Якщо постійно дивитися собі під ноги, не побачиш, що у тебе попереду. Think Big, but Start Small. Не варто відразу захоплювати весь Всесвіт. Потрібно захопити щось, а потім потихеньку витягати все інше. Я вірю в масштабованість, вірю в те, що все можливо. Потрібно просто захотіти. І починати потрібно з малого – щоб все відтестувати, подивитися на механізм роботи, успішність проекту і на те, чи може він взагалі стати бізнесом.

Кохановський: Мріяти – це круто! Це наповнює - фото 260

 

Часто підприємці скаржаться, що їхня найголовніша проблема – відсутність спонсора. Як їх правильно вмовляти?

Йдеться про інвесторів чи меценатів? Якщо потрібен спонсор, він же меценат, який дасть гроші і нічого не побажає у відповідь, це – одна справа. Таких практично не буває. А ось людей, які вкладають гроші в бізнес, є інвесторами і бізнесменами – достатня кількість. Розуміючи цінність проекту і його прибутковість, вони готові фінансувати новий бізнес. І вмовляти їх можна по-різному. Але найбільш ефективно – показати правильний бізнес-план з вагомими аргументами.

Тобто перше, що потрібно зробити, визначитися з термінологією?

Сто відсотків! Якщо не будеш називати речі своїми іменами, то можеш потрапити в халепу. Тому: меценати вкладають гроші і нічого не хочуть у відповідь, бізнесмени вкладають гроші і хочуть відбити свої інвестиції. Sponsorship – це продаж спонсорських пакетів, які коштують десятки, сотні мільйонів доларів на рік. Ось це те, що я хочу перенести з кіберспорту в інші проекти – в файт-клуб, в яхтинг. У яхтингу, наприклад, надавати спонсорську підтримку може практично будь-хто – від алкогольних брендів до IT. Тут дуже багато можливостей для спонсорства.

Кохановський: Мріяти – це круто! Це наповнює - фото 262

 

Такій роботі зі спонсорством можна навчитися чи це потрібно просто вміти?

Потрібно просто вміти продавати. Але на найвищому рівні. Тому що спонсорство – це продаж повітря. Я не знаю, що продавати важче, ніж спонсорство. Але завжди всьому можна навчитися, просто іноді варто і попітніти.

Універсальна формула успіху існує?

Якщо говорити про сукупний успіх, то тут не може бути простих рішень, адже це складний механізм. Коли ми говоримо про складові успіху, то, напевно, повернемося до якихось простих фундаментальних істин.

Перше – оптимізм. Оптимістичним людям все дається легше. Просто тому, що вони оптимістичні. Друге – мріяти. Мріяти – це круто! Це потрібно робити, не обмежуючи себе. Коли я про щось мрію, то переживаю це так, ніби воно у мене вже є. Дуже круте відчуття. Мене воно наповнює. Третє – мати сто друзів. Поруч повинні бути хороші, грамотні люди. З різних сфер. Хтось допоможе тобі з бізнесом, хтось допоможе тобі з духовним розвитком, хтось – підтримає в подорожах. Четверте – розширювати кругозір і подорожувати. Не можна себе в цьому обмежувати. Не можна зупинятися, потрібно пізнавати світ. П'яте – ближче до фінансів. Потрібно дивитися на бізнес реалістично. Створюючи бізнес, не соромтеся залучати широке коло людей – хтось допоможе зробити хороший бізнес-план, хтось допоможе з експертизою і так далі. Це зробить бізнес максимально ефективним.

Кохановський: Мріяти – це круто! Це наповнює - фото 263

 

Слухайте, а як Ви з таким оптимізмом на провали реагуєте?

Провали – погано, однозначно. Але це – досвід! Якби не було провалів, як можна було б визначити, що таке успіх? Провали допомагають визначити різницю.

Вони Вас тішать?

Ні, я ними не тішуся. Я засмучуюся. Хвилинки на півтори, зазвичай. Може – на три. Але це максимум. Життя ж не припиняється, потрібно підніматися і рухатися далі. Хочеш чогось навчитися, домогтися в чомусь успіху – вперед, роби, падай, вставай, іди!

Ви від природи такий оптиміст чи так виховали?

Це, швидше, симбіоз – виховання в сім'ї, оточення, самопізнання. Сім'я, друзі дуже важливі, це – плацдарм. Звичайно, потім починаєш отримувати різний життєвий досвід і вже дивишся по-іншому на різні речі. Але в цілому, це все навички, які мені давалися самі собою, правда, їх потрібно було усвідомити.

Які ще шматочки Всесвіту плануєте захоплювати в найближчому майбутньому?

Проектів – величезна кількість. У нас є і кіберспортивні проекти, і віртуальна реальність, і бійцівський клуб, і проекти, пов'язані з криптовалютою. Ще багато всього є.

Кохановський: Мріяти – це круто! Це наповнює - фото 264

 

Якби Ви нинішній зустріли себе початківця, що б Ви собі порадили?

Я б сказав: "Чувак, ти все правильно робиш! Насолоджуйся життям далі!"

Мені чужа депресія. У моєму житті вона була один раз і тривала два дні – коли мене з гімназії вигнали.

Я бачив багато націй, які просто радіють життю. Думаю, це – найголовніше, все інше – другорядне. Важливо також, щоб людина не втратила себе. Стань таким, яким ти не був, і залишися тим, ким був. Якось так.

задати питання

Зацікавила історія успіху? Не баріться – запитайте спікера про те, що вас найбільше зацікавило в його історії.

Поставте своє запитання головному герою тижня, і, можливо, саме ви отримаєте в нагоду можливість поспілкуватися з ним за ланчем у столичному ресторані.